Mario Vrbanec

KUD "Klarus"

Home
RadioPotter
Forum
Filmovi
Locnjak
Karte Gradova
Vicevi
Gluposti
SMS Poruke
KUD "Klarus"
Mp3 Sekcija
Download
Tekstovi Pjesama
About Me
Favorite Links
Za Webmastere
Contact Me
Games

KUD "Klarus"
Calinec 52
42243 Marusevec

Telefon:042/729-385,042/729-696
Telefaks:042/729-434

N O V O S T I

21.04.2007

U Marusevcu, u okviru proslave Dana opcine i manifestacije "6.Dani folklora" odrzan je (vise svecani nego radni) sastanak Upravnog odbora Zajednice.
Na sastanku su razmotrena pitanja oko protekle dvije Zupanijske smotre i naglasena hitnost organizacije predstojece Zupanijske smotre pjevackih zborova. Takodjer se hitnim smatra saziv svih strucnih kolegija. Zahvaljujemo domacinu (KUD Klarus) na gostoprimstvu, nadamo se da smo nasim cinom i prisustvom doprinesli kvaliteti cjelokupne priredbe.

21.04.2007

Zajednica kulturno-umjetnickih udruga, zapisnik sa 2. sjednice odrzane u O.S. Gustav Krklec

Klikni i zaradi...

6. Dani folklora 2007
slika21.jpg

6. Dani folklora 2007
slika20.jpg

PHOTO ALBUM Kud-a Klarus

Dashofer Affiliate Program

NOVO! Po prvi put u HR!
Uclani se besplatno i pocni zaradivati.
Rad u vlastitom domu, zarada dobra, a
isplata sigurna ............................Mario Vrbanec

Laptopi na Buy.com!

Kulturno Umjetnicko Drustvo "KLARUS"

klarus-dvorac-velika.jpg
Clanovi KUD-a "Klarus" ispred Dvorca Marusevec

Get $10 Free when you use Google Checkout!

Kulturno-umjetnicko drustvo "Klarus" Marusevec osnovano je 1998. godine s ciljem da sakuplja, njeguje i cuva folklorno-tradicijsko bogatstvo uzeg i sireg zavicaja.

U drustvu deluje folklorna, tamburaska, dramska i etnografska sekcija.

Drustvo je dobilo ime po K L A R U S U - ogrlici koja je nekada bila dio zenske narodne nosnje maruseveckog kraja.

Narodnja Nosnja Maruseveckog kraja

Svojom ljepotom, bogatstvom narodnog veza i atraktivnim prepoznatljivim izgledom nametnula se zenska narodna nosnja iz Marusevca kao najprepoznatljiviji folklorni dio naseg kraja. Plesne skupine kulturno-umjetnickih drustava ovu nosnju iz naseg kraja uvijek koriste kada zele plesom izraziti tradiciju Hrvatskoga zagorja. Danas, nazalost, originalnu zensku marusevecku nosnju mozemo naci jos samo u nasim muzejima, ili poneku jos dobro cuvanu brizno kriju nase bake. Nekada je to bila obicna "svetecna" nosnja, koju su redovno nedjeljom, a i svakodnevno, nosile nase zene. One su tu nosnju izrazivale same i dugotrajno nasivavale cvjetne ukrase. Najljepsu su cuvale za svoju svadbu, a snjome su odlazile i na posljednji pocinak.

Osnovni dio zenske nosnje bila je r o b a c a. To je naborana suknja izradena od konoplje ili lana i bila je bogatija sto je imala vise nabora (falde). Ispod nje nosila se s p o d nj i c a istog kroja, ali bez ukrasa. S prednje strane robace bio je bogati ukras koji se sastojao od tri okomite pruge veza u vise boja. Izmedu veza je nasivena bijela "spica", cipka domace fine izradbe.

R o k a v c i bili su od bijelog kupovnog finog platna i imali su obrub od sitne bijele cipke. Rokavci su zavrsavali rukavima siroko nabranima koji suiznad lakta bili stisnuti bijelim uskim vrpcama (dreticama), a zavrsavali bogatom cipkom ili ukrasnim cvjetnim vezom.

Sprijeda preko "robace" nosio se f o r t u f, pregaca izrazena od bijelog domaceg platna i bogato nabrana na sirokoj traci kojom se vezala oko pojasa. "Fortuf" je bio bogato vezen cvjetnim uzorcima i obrubljen nabranim volanom, koji zavrsava cipkom sa sitnim zupcima. U novije vrijeme "fortui" se izraduje od crnog "glota" brokata s vrlo bogatim narodnim vezom. Na glavi su udate zene nosile p o c u l i c u, ispod koje su kosu, pletenice smotale u "kofrtale". Preko "poculice" nosio se rubac k r u n a c od zuckastog brokata koji se vezao ispod vrata. Zimi su se nosili debeli vuneni rupci narancaste boje ili pak crna surka, kratak kaputi&c od crnog sukna ili samta koji je bio stegnut u pasu."Surka" je bila ukrasena vezenim cvjeticima crvene boje.

Muska odjeca izradivala se isto tako od domaceg debelog konopljanog platna. "Robaca", siroka muska kosulja, imala je vezeni ukras na prsima i u ovratniku u crvenoj ili plavoj boji. Donji dio odjece cinile su ga hlace ili bregise sa sirokim nogavicama. Kasnije su one zamijenjene tamnim suknenim hlacama, takozvanim "rajthozama". Iznad robace nosio se l a j b e c, kaputic bez rukava tamne boje sukna podstavljen domacim platnom. Na nogama se zimi nosile crne cizme, s k o r nj e, s tvrdim sarama.Djeca su bila obucena vrlo jednostavno. Djevojcice su nosile "robacicu", a djecaci "stukacu", koje su bile oblika "robacice" i samo su se razlikovale po tome sto su "robacice" imale male ovratnike - "kraglice". Oba ova odjevna djecja predmeta dosezala su gotovo do glezanja.

Muskarci su nekoc nosili razmjerno dugu kosu, a cesto i brkove "m u s t a c e". Djevojcice su nosile dvije kite, kecke koje su visjele niz leda, dok su zene plele jednu pletenicu koju su slagale u kukmu, "kofrtanj", a na njih je dolazilo pokrivalo zvano "poculica". Opremu muskarca cinila je i zuta kozna torba sa sirokim okovratnim remenom. Torba je znala biti ukrasena p a z l i m a, sapama od lisice. U torbi je bio pribor za pusenje (lula, kresivo, vrecice s duhanom), noz a po potrebi i hrana i pice.

nosnja-mala.jpg
Orginalne narodne nosnje Marusevca

Narodni obicaj vezan uz Jurjevo
slika13.jpg

Predsjednica Ana Rehvald objasnjava dijelove
slika14.jpg
narodne nosnje Maruseveckog kraja

Internet zarada.Prijavite se,instalirajte pretrazivac i zaradujte novac.Zarada nikad nije bila laksa.Garantirano!!!

KUD 'Klarus' - Dramska sekcija